فواید قرص ناپروکسن 500

پزشکی :

  ثبت نام پزشکان تبلیغات نقشه سایت تماس با ما

 

قرص ناپروکسن 500 قرص ناپروکسین چیست عوارض قرص ناپروکسن مضرات قرص ناپروکسن انتریک کوتد برای درمان چیست در دوران بارداری و شیردهی مصرف قرص ناپروکسن و سنگ کلیه 250 میلی گرم کاربرد ناپروکسن 500 درباره قرص ناپروکسن 

قرص ناپروکسین 500 میلی گرمی برای درمان و تخفیف در در زمینه های متفاوتی نظیر سردرد، درد عضلانی، التهاب تاندون، دندان درد و دردهای ناشی از قاعدگی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین داروی ناپروکسن موجب کاهش درد و التهاب و خشکی مفاصل در مشکلاتی نظیر آرتریت، بورسیت و بیماری های التهابی مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص ناپروکسن به گروهی از داروها به نام داروهای کاهنده التهاب غیر استروئیدی موسوم به NSAIDsها تعلق دارد. این گروه دارویی کورتون نیستند ولی بواسطه جلوگیری از تولید برخی مواد شیمیایی در بدن موجب کاهش التهاب می گردند. کاهش التهاب خود می تواند موجب کاهش تورم و درد ناشی از آن گردد.

 

قرص ناپروکسن برای موارد مختلفی ممکن است تجویز شود . از شایعترین مشکلاتی که در آن ممکن است قرص ناپروکسن تجویز شود می توان موارد زیر را نام برد :

 

قبل از استفاده از این دارو شما بایستی تمامی اطلاعاتی را که برای آگاهی شما بر روی جعبه یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره چگونگی مصرف قرص خود دارید از پزشک خود بپرسید. 

این دارو را بایستی همراه مقدار کافی آب(یک لیوان بزرگ که 240 میلی لیتر گنجایش دارد) با یا بدون غذا مصرف نمایید. توصیه می شود پس از مصرف این دارو حداقل به میزان 20 دقیقه از دراز کشیدن خودداری نمایید. این دارو معولا برای دو تا سه بار در روز تجویز می شود. همچنین به خاطر داشته باشید که افرادی که ناراحتی گوارشی دارند بهتر است این دارو را همراه غذا میل نمایند. شما بایستی این دارو را مطابق نسخه خود مصرف نمایید و از افزایش یا کاهش این دارو بدون نظر پزشک خود جدا خودداری نمایید.

به افرادی که از نارحتی های گوارشی نظیر زخم معده رنج می برند توصیه می شود این دارو را همزاه غذا یا یک لیوان شیر مصرف نمایند.

دوز قرص ناپروکسن به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد. برای کاهش عوارضی نظیر احتمال خونریزی به دنبال این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید.

این دارو بسته به بیماری ممکن است بین چند ساعت تا دو هفته طول بکشد تا اثر نماید. برای مثال برای یک سردرد خفیف ممکن است این دارو در کمتر از یک ساعت اثر نماید و سردرد شما تخفیف یابد ولی این موضوع درباره آرتریت(التهاب و درد مفصل) کمی متفاوت است و شما بایستی حداقل برای دو هفته از این دارو استفاده نمایید تا دارو به تدریج اثر نماید.

دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها تعیین می شود.

 

قرص ناپروکسن 500 میلی گرم نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. علایم گوارشی شایعترین عارضه این دارو می باشد. شایع ترین عوارض این دارو عبارتند از:

این لیست به معنای آن نیست که هرکسی از قرص ناپروکسن استفاده می کند به این عوارض دچار می شود بلکه این عوارض نادرند و در صورت وقوع معمولا خود به خود بهبود می یابند. با این وجود در صورتی که این علایم برای شما بسیار آزاردهنده می باشند یا در شما تداوم یافت بایستی پزشک خود را در جریان مشکلتان قرار دهید. شما بایستی در نظر داشته باشید که پزشک شما این دارو را برای شما تجویز نموده است چون قضاوت وی این بوده است که شما از مصرف این دارو سود بیشتری را نسبت به عوارض آن می برید. با این حال اگر تصور می کنید که بدن شما پاسخ مناسبی به این دارو نمی دهد بایستی پزشک خود را از موضوع مطلع نمایید.

همچنین این دارو به ندرت می تواند موجب افزایش فشار خون گردد، بنابراین توصیه می شود که هر یک تا دو روز یکبار فشار خون خود را اندازه بگیرید و در صورت غیر طبیعی بودن آن با پزشک خود مشورت نمایید. این موضوع در بین بیمارانی که به فشار خون مبتلا هستند اهمیت بیشتری دارد.

 در صورتی که شما علایمی نظیر تغییر رنگ ادرار، تغییرات خلقی شدید، غش کردن، افسردگی غیر معقول، تغییر در بینایی، توهم و هذیان گویی، تورم غیر طبیعی اندام ها و یا تغییر در ضربان قلب خود شدید بی درنگ به یک مرکز درمانی مجهز و یا پزشک خود مراجعه نمایید و از راهنمایی وی بهره مند گردید.

گرچه حساسیت دارویی شدید به قرص ناپروکسن عارضه ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. شایعتریان علایم حساسیت دارویی عبارت است از:

 

تداخلات دارویی از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند اثربخشی قرص ناپروکسن را افزایش یا کاهش دهد.

تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که عملکرد این دارو را کاهش می دهد. بنابراین این موضوع می تواند موجب کاهش اثر آن و همچنین طولانی شدن درمان و یا غیر مؤثر گردیدن آن شود. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین صورت که اگر داروی دیگری میزان تأثیر قرص ناپروکسن را افزایش دهد می تواند شما را مستعد عوارض آن نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را کاهش دهد تا احتمال عوارض آن را بکاهد.

بنابراین به تمامی بیماران توصیه می شود قبل از مصرف داروی خود تمامی داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را در درمان آنها اتخاذ نماید.

این دارو هنگامی که همراه سایر داروهای رقیق کننده خون از قبیل کلوپیدوگرل، وارفارین، کلگزان و انوکساپارین مصرف می شود می تواند احتمال خونریزی ناشی از آن ها را افزایش دهد. بنابراین در مصرف این دارو با داروهای رقیق کننده خون محتاط باشید.

برخی از داروهایی که با این دارو تداخل می نمایند عبارتند از:

همچنین مصرف این دارو همراه سایر NSAIDها نظیر ایبوبروفن، سلکوکسیب و کتورولاک می تواند قدرت این دارو را تشدید نماید و شما را مستعد غوارض جانبی این دارو نماید.

 

 همانطور که بیان شد خوشبختانه حساسیت دارویی شدید به قرص ناپروکسن نادر است اما در صورتی که شما سابقه حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه نظیر ایندومتاسین، کتورولاک، سلکوکسیب و یا  ایبوبروفن دارید بایستی قبل از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع نمایید. 

قبل از مصرف این دارو شما بایستی پزشک خود را از سایر بیماری های خود از قبیل سابقه مشکلات تنفسی نظیر آسم، بیماری های قلبی، سابقه سکته قلبی و مغزی، مشکلات انعقادی(بیماری های خونریزی دهنده)، فشار خون بالا، سابقه زخم معده و مشکلات گوارشی، مشکلات کبدی و کلیوی و سابقه سوء استفاده از الکل و مواد مخدر باخبر سازید.

در صورتی که این دارو بر روی بینایی شما اثر می گذارد یا موجب خواب آلودگی شما می شود از رانندگی پرهیز نمایید و از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. همچنین به شما توصیه می شود مصرف الکل خود را تا حد امکان کاهش دهید.

این دارو می تواند احتمال خونریزی گوارشی را افزایش دهد. این احتمال به هنگام مصرف الکل یا استعمال دخانیات افزایش می یابد، بنابراین توصیه می شود تا حد امکان مصرف الکل و دخانیات خود را محدود سازید.

کودکان و سالمندان بیش از سار گروه های سنی به این دارو حساس می باشند. بنابراین توصیه می گردد این افراد با نظارت خاصی از داروی خود استفاده نمایند و در صورت هرگونه عارضه ای بلافاصله با پزشک آن ها تماس بگیرید و درباره مشکل خود با وی مشورت نمایید. عوارض کبدی و. کلیوی در این دو گروه سنی جدی تر می باشد.

مصرف قرص ناپروکسن در دوران بارداری تنها زمانی مجاز است که مصرف آن اجتناب ناپذیر باشد و می تواند برای جنین عوارضی به همراه داشته باشد. در صورتی که شما حین استفاده از این دارو باردار شده اید یا قصد بارداری دارید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با وی درباره مصرف این دارو مشورت نمایید.

همچنین این دارو پس از مصرف می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل گردد. گرچه تا کنون گزارشی مبنی بر آسیب بر کودک حین دوران شیردهی گزارش نشده است، شما بایستی در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.

 

 

 

 

 

پزشکی به زبان ساده می کوشد تا اطلاعات معتبر و به روز پزشکی و سلامت دنیا را به زبانی ساده در اختیار عموم قرار دهد.توجه شود که مقالات ما صرفا برای افزایش آگاهی و آشنایی بیشتر با مسائل پزشکی می باشد و نباید توصیه پزشکی تلقی شوند.

Special positions are: sticky_left, sticky_right, notice, tool_bottom. You can use them for any module type. For using this, please go to Module Manager and config your module to your desired position.

You can disable by:

The solution is using Module Class Suffix. You can customize button, module content follow Module Class Suffix

E.g. Module Class Suffix: @bullhorn then:- Class of button is ‘fa-bullhorn’. If without @… the default is ‘fa-pushpin’در اين سايت
9

شاید به مطالب زیر علاقه داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *