داروی پروپرانولول چیست؟

پزشکی :


خرید بلیط هواپیما چارتر
          
خرید لوازم لوکس آشپزخانه


تعمیر ماشین لباسشویی
                 
پوشال


بهترین آرایشگاه زنانه تهران
          
خرید ساعت مچی


فروش بدلیجات
          
گیفت کارت


 

 
همه مطالب در این شاخه >>>

 

پروپرانولول یک بتا بلاکر است که بر روی قلب و گردش خون در رگ ها تاثیرمی گذارد. این ماده برای درمان تپش قلب، آنژین (درد قفسه ی سینه)، فشار خون بالا (پرفشاری خون)، اختلالات ریتم قلب و سایر بیماری های قلبی و یا شرایط گردش خون مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از این ماده برای درمان و یا جلوگیری از حملات قلبی، کاهش شدت و دفعات سردردهای میگرنی نیز استفاده می شود.

 

همانژئول (پروپرانولول مایع خوراکی 4.28 میلی گرم) برای کودکانی که حداقل 5 هفته ای هستند برای درمان شرایطی به نام همانژیومای شیر خواری استفاده می شود. همانژیوما توسط گرد هم آمدن غیر طبیعی رگ های خونی ایجاد می شود. این رگ های خونی خوش خیم  رشد می کنند و می توانند به صورت نشانه های قرمز و یا زخم بر روی پوست ظاهر شوند. این بیماری حتی می تواند مشکلات پیچیده ای را در بدن ایجاد کند (در کبد، مغز و یا سیستم گوارشی).

اگر به پروپرانولول حساسیت دارید نباید آن را مصرف کنید. اگر مبتلا به آسم، تپش قلب بسیار کند و یا شرایط قلبی حاد هستید بهتر است از این دارو استفاده نکنید.

اگر به پروپرانولول حساسیت دارید و یا یکی از شرایط زیر در شما دیده می شود نباید این دارو را مصرف کنید.

برای اطمینان از اینکه پروپرانولول آسیبی برای شما ندارد، اگر موارد زیر را دارید به پزشک اطلاع دهید:

هنوز تاثیر پروپرانولول بر روی جنین مشخص نشده است پس اگر باردار هستید حتما موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین پروپرانولول می تواند وارد شیر مادر نیز بشود. پس اگر نوزاد شیر خوار دارید این موضوع را نیز به پزشک معالج خود بگویید.

پروپرانولول را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. حتما همه ی موارد موجود بر روی برچسب و نسخه را دنبال کنید. دکتر شما ممکن است  به صورت موقت دوز مصرفی شما را تغییر دهد. هرگز این دارو را به مدت طولانی تر از مقدار پیشنهادی مصرف نکنید. بزرگسالان ممکن است پروپرانولول را همراه و یا بدون غذا مصرف کنند اما سعی کنید همیشه به طور یکسان و در زمان مشخص مصرف  کنید.

همانژئول را در طول شیر دادن و یا بعد از آن به شیرخوار بدهید. فاصله ی بین مصرف باید حداقل 9 ساعت باشد. مطمئن شوید کودک شما هنگام مصرف این دارو به طور منظم شیر می خورد. اگر تغییر وزنی در کودک خود دیدید حتما موضوع را به پزشک اطلاع دهید. همانژئول معمولا بر اساس وزن کودک تجویز می شود. اگر کودک شما هنگام مصرف همانژئول دچار استفراغ و یا کمبود اشتها می شود حتما موضوع را به پزشک اطلاع دهید. حتما مقدار  دارو را با استفاده از سرنگ های مخصوص  و یا قاشق هایی که به همراه دارو هستند، اندازه گیری کنید. مایع همانژئول را به هم نزنید. اگر نیاز به عمل جراحی دارید حتما مصرف پروپرانولول را به پزشک اطلاع دهید.

هرگز مصرف این دارو را به صورت ناگهانی متوقف نکنید. توقف ناگهانی ممکن است شرایط شما را بدتر کند. این دارو می تواند منجر به نتایج غیر طبیعی در نتایج آزمایشی شود. اگر در حال درمان پرفشاری خون هستید، استفاده از پروپرانولول را حتی زمانی که احساس خوبی دارید مصرف کنید. پروپرانولول تنها بخشی از برنامه ی درمانی برای پرفشاری خون است و ممکن است شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن باشد. این دارو را در دمای اتاق و به دور از رطوبت نگه داری کنید. هرگز اجازه ندهید داروی مایع منجمد شود. همانژئول را که مصرف نمی کنید بعد از 2 ماه دور بیندازید.

برای پروپرانولول منظم: هر وقت به یاد آوردید که دارو را مصرف نکردید حتما و در اسرع وقت دارو را مصرف کنید. اگر تا مصرف بعدی این دارو فقط 4 ساعت فاصله دارید بهتر است دوز از دست داده  را دیگر مصرف نکنید.

برای پروپرانولول با رهانش طولانی: به محض به یاد آوردن دوز از دست داده شده، حتما دارو را مصرف کنید. اگر تا مصرف بعدی 8 ساعت فاصله دارید بهتر است دوز از دست داده شده را مصرف نکنید.

در این صورت حتما با اورژانس تماس بگیرید. نشانه های مصرف بیش از حد  شامل ضربان قلب آهسته و نامنظم، سرگیجه، ضعف و غش کردن می باشد.

از مصرف الکل بپرهیزید. از بلند شدن سریع  اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث سرگیجه شود. بهتر است به آرامی از جای خود بلند شوید.

اگر نشانه های آلرژیک به پراپرانول مانند موارد زیر را داشتید حتما اورژانس را خبر کنید: کهیر، تنفس دشوار، ورم صورت، لبها، زبان و گلو.

اگر موارد زیر را تجربه کردید به پزشک اطلاع دهید:

داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید. اگر داروهای زیر را مصرف می کنید حتما موضوع را به پزشک اطلاع دهید:

البته این لیست داروها کامل نیست. داروهای دیگری نیز ممکن است با پراپرانول تداخل داشته باشد.

ترجمه: زهرا کامران ور

مطالب مرتبط:

 

 

 


پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

* نام  

* ایمیل(function( timeout ) {
setTimeout(
function() {
var notice = document.getElementById(“cptch_time_limit_notice_79”);
if ( notice )
notice.style.display = “block”;
},
timeout
);
})(458000);
زمان مجاز سپری شده است لطفا ریفرش نمایید.

 + 
سه
 = 
8

.hide-if-no-js {
display: none !important;
}


تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام


بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);
ga(‘create’, ‘UA-823898-1’, ‘auto’);
ga(‘send’, ‘pageview’);


تماس با ما | پست الکترونیکی یا email ما :
<!–
var name = "contact";
var domain = "yadbegir.com";
document.write('‘);
document.write(name + ‘@’ + domain + ”);
// –>
| تبلیغات در یاد بگیر دات کام

تمامی حقوق برای یاد بگیر دات کام محفوظ است.
Powerd by: WP

عضویت در خبرنامه سایت

دریافت مطالب روزانه در ایمیل خود.


در مورد اين‌ دارو پروپرانولول‌ به‌ علل‌ گوناگوني‌ مثل‌ کاهش‌ فشارخون‌؛ تسکين‌ درد قلبي‌؛ پيشگيري‌ از سردردهاي‌ ميگرني‌؛ و درمان‌ بي‌نظمي‌ ضربان‌ قلب‌ تجويز مي‌شود. همچنين‌ براي‌ جلوگيري‌ از دومين‌ حمله‌ قلبي‌ در افرادي‌ که‌ يک‌ بار دچار قلبي‌ شده‌اند، کاربرد دارد. ممکن‌ است‌ در شرايط‌ ديگري‌ نيز پزشکتان‌ اين‌ دارو را برايتان‌ تجويز کند. به‌ همين‌ علت‌ آن‌ را را يک‌ مسدودکننده‌ بتا مي‌شناسند.

 

با مسدودکردن‌ اين‌ تکانه‌ها، به‌ قلب‌ کمک‌ مي‌کند تا منظم‌تر و مؤثرتر بزند و در نتيجه‌ بار کاري‌ قلب‌ کاهش‌ يابد. چگونگي‌ مصرف‌ مقادير متفاوتي‌ از پروپرانولول‌ براي‌ علل‌ مختلف‌ تجويز مي‌شود. شکل‌ طولاني‌ اثر پروپرانولول‌ معمولاً روزي‌ يک‌ بار مصرف‌ مي‌شود. مهم‌ است‌ که‌ دارو را هر روز ساعت‌ معيني‌ بخوريد. معمولاً بهتر است‌ دارو را صبح‌ پيش‌ از صبحانه‌ مصرف‌ کنيد تا فراموش‌ نکنيد.

 

پروپرانولول‌ را مي‌توان‌ با يا بدون‌ غذا مصرف‌ کرد. هر روز پيش‌ از خوردن‌ پروپرانولول‌ نبضتان‌ را بشماريد و فشارتان‌ را اندازه‌ بگيريد اگر کمتر از 60 در دقيقه‌ بود، يا فشار سيستولي‌ (عدد بالايي‌) کمتر از 90 ميلي‌متر جيوه‌ بود، پيش‌ از خوردن‌ داروي‌ آن‌ روز با پزشکتان‌ مشورت‌ کنيد. هيچگاه‌ بيشتر از مقدار تجويز شده‌ مصرف‌ نکنيد. از دستورات‌ پزشکتان‌ به‌ دقت‌ پيروي‌ کنيد. اگر يک‌ نوبت‌ را فراموش‌ کرديد، به‌ مجردي‌ که‌ به‌ ياد آورديد مصرفش‌ کنيد.

 

البته‌ اگر کمتر از 8 ساعت‌ تا نوبت‌ بعدي‌ مصرف‌ دارو رسيده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارويي‌تان‌ بازگرديد. اگر بيش‌ از يک‌ نوبت‌ در روز پروپرانولول‌ مصرف‌ مي‌کنيد، اگر تقريباً موقع‌ نوبت‌ بعدي‌ مصرف‌ دارو رسيده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را مصرف‌ نکنيد. مقدار دارو را دو برابر نکنيد و دارو را بدون‌ هماهنگي‌ با پزشکتان‌ قطع‌ نکنيد.

 

با قطع‌ مصرف‌ پروپرانولول‌ ممکن‌ است‌ در معرض‌ خطر يک‌ حمله‌ قلبي‌ باشيد. در اکثر مواردي‌ که‌ پروپرانولول‌ تجويز مي‌شود، بيماري‌ را مهار مي‌کند و نه‌ درمان‌. و اين‌ بدين‌ معناست‌ که‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ باشد چندين‌ سال‌ يا تا پايان‌ زندگي‌ آن‌ را مصرف‌ کنيد.

 

هشدارها و عوارض‌ جانبي‌ در صورت‌ بروز هر يک‌ از علايم‌ نادر ولي‌ جدي‌ زير، مصرف‌ آتنولول‌ را قطع‌ کرده‌، با پزشکتان‌ تماس‌ بگيريد:

 

اشکال‌ در تنفس‌ تنگي‌ نفس‌، يا خس‌خس‌ سينه‌؛ سرد شدن‌ کف‌ دست‌ و پا؛ ضربان‌ قلب‌ زير60 در دقيقه‌؛ سرگيجه‌ يا سياهي‌ رفتن‌ چشم‌ در هنگام‌ بلند شدن‌ از حالت‌ خوابيده‌ با نشسته‌ با تورم‌ دست‌ها و پاها يا افزايش‌ وزن‌ ناگهاني‌ (1/5 کيلو در 48-28 ساعت‌)؛ افسردگي‌، گيجي‌، يا توهم‌ (شنيدن‌، ديدن‌، يا احساس‌ چيزهايي‌ که‌ وجود ندارند)؛ درد قفسه‌ سينه‌، مفاصل‌ يا کمر؛ تب‌؛ گلودرد؛ بثورات‌ جلدي‌؛ يا هرگونه‌ کبودي‌ که‌ يا خونريزي‌ غيرعادي‌.

 

نشانه‌هاي‌ زير تا هنگام‌ عادت‌ کردن‌ بدنتان‌ با دارو ممکن‌ است‌ مشاهده‌ شوند: خواب‌ آلودگي‌، خستگي‌، مشکل‌ در خوابيدن‌، اضطراب‌، يبوست‌ يا اسهال‌، کابوس‌، يا کاهش‌ توانايي‌ جنسي‌، اگر اين‌ علايم‌ ادامه‌ يافتند يا مشکل‌ ساز شدند، وضعيت‌ را با پزشکتان‌ در ميان‌ بگذاريد.

 

موارد احتياط‌ در صورت‌ وجود هريک‌ از موارد زير پيش‌ از مصرف‌ آتنولول‌، پزشکتان‌ را مطلع‌ سازيد: حساسيت‌ به‌ آتنولول‌ يا ديگر داروهاي‌ مسدودکننده‌ بتا بارداري‌ يا شيردهي‌ مصرف‌ داروهاي‌ ديگر، به‌ ويژه‌ تزريقات‌ حساسيت‌زدايي‌، کافئين‌، داروهاي‌ آسم‌ (آمينوفيلين‌، ديفيلين‌، اکستريفيلين‌، تئوفيلين‌)، داروهاي‌ ديابت‌ (انسولين‌، داروهاي‌ خوراکي‌ پايين‌آورنده‌ قند)، ديگر داروهاي‌ کاهنده‌ فشار خون‌ (مسدود کننده‌هاي‌ کانال‌هاي‌ کلسيمي‌، کلونيدين‌، گوانابنز)، کوکائين‌، يا مهارکننده‌هاي‌ مونوآمين‌اکسيداز (فورازوليدون‌، ايزوکاربوکسازيد، فنلزين‌، سلجيلين‌، ترانيل‌ سيپرومين‌، پروکاربازين‌).

 

سابقه‌ يا ابتلا به‌ حساسيت‌، آسم‌، يا آمفي‌زم‌؛ مشکلات‌ احتقاني‌ قلب‌؛ بيماري‌ قند؛ پرکاري‌ تيروييد؛ افسردگي‌؛ يا بيماري‌هاي‌ کليوي‌ يا کبدي‌. اگر بيماري‌ قند داريد، پروپرانولول‌ ممکن‌ است‌ قند خون‌ شما را افزايش‌ دهد و نيز ممکن‌ است‌ علايم‌ افت‌ قند خون‌ را مخفي‌ کند. اگر دچار حساسيت‌ باشيد با مصرف‌ پروپرانولول‌ واکنش‌هاي‌ حساسيتي‌تان‌ ممکن‌ است‌ تشديد شود.

 

هنگام‌ مصرف‌ پروپرانولول‌ توصيه‌ مي‌شود به‌ طور منظم‌ به‌ پزشکتان‌ مراجعه‌ کنيد تا بهبوديتان‌ را زير نظر داشته‌باشيد. در مورد ميزان‌ فعاليت‌ قابل‌ قبول‌ براساس‌، وضعيت‌ بدني‌تان‌ با پزشکتان‌ مشورت‌ کنيد. پروپرانولول‌ ممکن‌ است‌ درد قفسه‌ سينه‌ را کاهش‌ دهد يا از آن‌ جلوگيري‌ کند و در نتيجه‌ باعث‌ شود تا از آن‌ حد که‌ برايتان‌ بي‌خطر است‌ فعال‌تر باشيد. که‌ اين‌ خود موجب‌ درد قفسه‌ سينه‌ و علايم‌ جدي‌ ديگر مي‌شود. وزن‌تان‌ را نسبت‌ به‌ قد و استخوان‌بندي‌تان‌ در يک‌ محدوده‌ مناسب‌ نگه‌ داريد.

 

در صورت‌ نياز براي‌ کاهش‌ وزن‌ از پزشکتان‌ کمک‌ بگيريد. اگر براي‌ کاهش‌ فشار خون‌ پروپرانولول‌ مصرف‌ مي‌کنيد، مصرف‌ سديم‌ (نمک‌) خود را محدود کنيد. از پزشکتان‌ درخواست‌ کنيد دستورات‌ تغذيه‌اي‌ در اختيارتان‌ بگذارد يا شما را به‌ يک‌ متخصص‌ تغذيه‌ معرفي‌ کند. اگر سيگاري‌ هستيد، سيگار را ترک‌ کنيد، از پزشکتان‌ بخواهيد شما را به‌ يک‌ مشاور يا گروه‌ ترک‌ سيگار معرف‌ کند.

 

الکل‌ ننوشيد. از وضعيت‌ خوابيده‌ به‌ نشسته‌ يا ايستاده‌ و يا از حالت‌ نشسته‌ به‌ ايستاده‌ آرام‌ تغيير وضعيت‌ دهيد تا دچار سرگيجه‌، سياهي‌ رفتن‌ چشم‌ يا غش‌ نشويد. در هواي‌ سرد لباس‌ گرمتر بپوشيد،چرا که‌ پروپرانولول‌ ممکن‌ است‌ شمارا به‌ سرما حساستر کند.قرص‌هاي‌ طولاني‌ رهش‌ را يکجا ببلعيد؛ آن‌ها را نشکنيد يا خرد نکنيد. قرص‌هاي‌ معمولي‌ را در صورت‌ مشکل‌ در بلع‌ مي‌توانيد خرد کرده‌ و با نصف‌ قاشق‌ مربا يا پودينگ‌ مخلوط‌ کنيد. محلول‌ خوراکي‌ را با مقداري‌ نوشيدني‌ يا غذاي‌ نيمه‌ جامد مخلوط‌ کرده‌، سپس‌ استفاده‌ کنيد.براي‌ روزهاي‌ تعطيل‌ مقدارکافي‌ دارو در دسترس‌ داشته‌ باشيد. يک‌ برگه‌ شناسايي‌ پزشکي‌ که‌ نشان‌ دهد پروپرانولول‌ مصرف‌ مي‌کنيد به‌ همراه‌ داشته‌ باشيد.

 

پزشکان‌ ديگر را از اينکه‌ پروپرانولول‌ مصرف‌ مي‌کنيد مطلع‌ سازيد؛ زيرا ممکن‌ است‌ بر روي‌ برخي‌ آزمون‌هاي‌ آزمايشگاهي‌ اثر بگذارد يا موجب‌ بروز واکنش‌ به‌ دنبال‌ تزريقات‌ مربوط‌ به‌ حساسيت‌زدايي‌ شود. پروپرانولول‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، و دور از گرما، نورمستقيم‌، و حرارت‌ مرطوب‌ نگه‌ داريد (در اين‌ شرايط‌ پروپرانولول‌ فاسد مي‌شود).

 

هنگام‌ مصرف‌ پروپرانولول‌ نبايد تا مشخص‌شدن‌ پاسخ‌ بدنتان‌ به‌ دارو رانندگي‌ کنيد يا با وسايل‌ خطرناک‌ کار کنيد. اگر خواب‌آلودگي‌ يا سرگيجه‌ مشکل‌ ساز شد، با پزشکتان‌ مشورت‌ کنيد. بدون‌ مشورت‌ با پزشکتان‌ دارويي‌ مصرف‌ کنيد؛ به‌ ويژه‌ داروهاي‌ محرک‌ و داروهاي‌ سرفه‌ يا سرماخوردگي‌ که‌ بدون‌ تجويز پزشک‌ قابل‌ تهيه‌ هستند.

نام:

ایمیل:

کد جدید

 

 

قیمت آنلاین خودرو

تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به مجله اینترنتی دلگرم می باشد , و استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک بلامانع است.این سایت وابسته به هیچ گروه يا حزبی نبوده و در چهارچوب قوانين و مقرارت نظام جمهوری اسلامی ايران فعالیت می کند.

داروی پروپرانولول PROPRANOLOL 

پروپرانولول به علل گوناگوني مثل كاهش فشارخون ؛ تسكين درد قلبي ؛ پيشگيري از سردردهاي ميگرني ؛ و درمان بي نظمي ضربان قلب تجويز مي شود.

همچنين براي جلوگيري از دومين حمله قلبي در افرادي كه يك بار دچار قلبي شده اند، كاربرد دارد. ممكن است در شرايط ديگري نيز پزشكتان اين دارو را برايتان تجويز كند. به همين علت آن را را يك مسدودكننده بتا مي شناسند.

با مسدودكردن اين تكانه ها، به قلب كمك مي كند تا منظم تر و مؤثرتر بزند و در نتيجه بار كاري قلب كاهش يابد.چگونگي مصرف
مقادير متفاوتي از پروپرانولول براي علل مختلف تجويز مي شود. شكل طولاني اثر پروپرانولول معمولاً روزي يك بار مصرف مي شود. مهم است كه دارو را هر روز ساعت معيني بخوريد.

معمولاً بهتر است دارو را صبح پيش از صبحانه مصرف كنيد تا فراموش نكنيد. پروپرانولول را مي توان با يا بدون غذا مصرف كرد. هر روز پيش از خوردن پروپرانولول نبضتان را بشماريد و فشارتان را اندازه بگيريد اگر كمتر از ۶۰ در دقيقه بود، يا فشار سيستولي (عدد بالايي ) كمتر از ۹۰ ميلي متر جيوه بود، پيش از خوردن داروي آن روز با پزشكتان مشورت كنيد.

هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجردي كه به ياد آورديد مصرفش كنيد. البته اگر كمتر از ۸ ساعت تا نوبت بعدي مصرف دارو رسيده است ، نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه منظم دارويي تان بازگرديد.

اگر بيش از يك نوبت در روز پروپرانولول مصرف مي كنيد، اگر تقريباً موقع نوبت بعدي مصرف دارو رسيده است ، نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد. مقدار دارو را دو برابر نكنيد و دارو را بدون هماهنگي با پزشكتان قطع نكنيد.

با قطع مصرف پروپرانولول ممكن است در معرض خطر يك حمله قلبي باشيد. در اكثر مواردي كه پروپرانولول تجويز مي شود، بيماري را مهار مي كند و نه درمان . و اين بدين معناست كه ممكن است لازم باشد چندين سال يا تا پايان زندگي آن را مصرف كنيد.

قبل از مصرف اين دارو در موارد زير  با پزشك خود مشورت نمائيد:

· وجودهرگونه حساسيت به پروپرانولول و يا مواد ديگر از قبيل غذاها،رنگها و مواد محافظ.

· در صورت حاملگي و شيردهي.

· در صورت ابتلاء به هر نوع بيماري  بخصوص بيماريهاي قلبي عروقي ، تندي ضربان قلب ، ديابت ، بيماريهاي كبدي و كليوي ، افسردگي و پركاري تيروئيد ، آسم ، برونشيت و آمفيزم .

· قبل از مصرف هر نوع داروي جديد(چه با نسخه و چه بدون نسخه) و يا بوجود آمدن هر نوع مسئله تازه بهنگام استفاده از اين دارو پزشك معالجتان را مطلع سازيد.

· دارو را طبق دستور پزشك و در فواصل زماني منظم ميل نمائيد. در صورتيكه يك نوبت از مصرف دارو را فراموش كرديد به محض بياد آوردن ،آن را مصرف كنيد ولي اگر تقريبا زمان مصرف بعدي فرا رسيده باشد از مصرف آن خودداري كرده و مقدار مصرف بعدي را دو برابرنكنيد.

· قبل از انجام اعمال جراحي يا دندانپزشكي و تست آزمايشگاهي پزشك را از مصرف اين دارو مطلع سازيد.

· اين دارو ممكن است باعث خواب آلودگي و گيجي گردد لذا ضمن درمان از رانندگي و كار با وسايلي كه نياز به هوشياري كامل دارد خودداري نمائيد.هشدارها و عوارض جانبي
در صورت بروز هر يك از علايم نادر ولي جدي زير، مصرف آتنولول را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد: اشكال در تنفس تنگي نفس ، يا خس خس سينه ؛ سرد شدن كف دست و پا؛ ضربان قلب زير۶۰ در دقيقه ؛ سرگيجه يا سياهي رفتن چشم در هنگام بلند شدن از حالت خوابيده با نشسته با تورم دست ها و پاها يا افزايش وزن ناگهاني (۱/۵ كيلو در ۴۸-۲۸ ساعت )؛ افسردگي ، گيجي ، يا توهم (شنيدن ، ديدن ، يا احساس چيزهايي كه وجود ندارند)؛ درد قفسه سينه ، مفاصل يا كمر؛ تب ؛ گلودرد؛ بثورات جلدي ؛ يا هرگونه كبودي كه يا خونريزي غيرعادي . نشانه هاي زير تا هنگام عادت كردن بدنتان با دارو ممكن است مشاهده شوند: خواب آلودگي ، خستگي ، مشكل در خوابيدن ، اضطراب ، يبوست يا اسهال ، كابوس ، يا كاهش توانايي جنسي ، اگر اين علايم ادامه يافتند يا مشكل ساز شدند، وضعيت را با پزشكتان در ميان بگذاريد.موارد احتياط
در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف آتنولول ، پزشكتان را مطلع سازيد:
حساسيت به آتنولول يا ديگر داروهاي مسدودكننده بتابارداري يا شيردهي
مصرف داروهاي ديگر، به ويژه تزريقات حساسيت زدايي ، كافئين ، داروهاي آسم (آمينوفيلين ، ديفيلين ، اكستريفيلين ، تئوفيلين )، داروهاي ديابت (انسولين ، داروهاي خوراكي پايين آورنده قند)، ديگر داروهاي كاهنده فشار خون (مسدود كننده هاي كانال هاي كلسيمي ، كلونيدين ، گوانابنز)، كوكائين ، يا مهاركننده هاي مونوآمين اكسيداز (فورازوليدون ، ايزوكاربوكسازيد، فنلزين ، سلجيلين ، ترانيل سيپرومين ، پروكاربازين ).
سابقه يا ابتلا به حساسيت ، آسم ، يا آمفي زم ؛ مشكلات احتقاني قلب ؛ بيماري قند؛ پركاري تيروييد؛ افسردگي ؛ يا بيماري هاي كليوي يا كبدي .

اگر بيماري قند داريد، پروپرانولول ممكن است قند خون شما را افزايش دهد و نيز ممكن است علايم افت قند خون را مخفي كند. اگر دچار حساسيت باشيد با مصرف پروپرانولول واكنش هاي حساسيتي تان ممكن است تشديد شود.هنگام مصرف پروپرانولول توصيه مي شود:
به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبوديتان را زير نظر داشته باشيد.
در مورد ميزان فعاليت قابل قبول براساس ، وضعيت بدني تان با پزشكتان مشورت كنيد. پروپرانولول ممكن است درد قفسه سينه را كاهش دهد يا از آن جلوگيري كند و در نتيجه باعث شود تا از آن حد كه برايتان بي خطر است فعال تر باشيد. كه اين خود موجب درد قفسه سينه و علايم جدي ديگر مي شود.
وزن تان را نسبت به قد و استخوان بندي تان در يك محدوده مناسب نگه داريد. در صورت نياز براي كاهش وزن از پزشكتان كمك بگيريد.
اگر براي كاهش فشار خون پروپرانولول مصرف مي كنيد، مصرف سديم (نمك ) خود را محدود كنيد. از پزشكتان درخواست كنيد دستورات تغذيه اي در اختيارتان بگذارد يا شما را به يك متخصص تغذيه معرفي كند.
اگر سيگاري هستيد، سيگار را ترك كنيد، از پزشكتان بخواهيد شما را به يك مشاور يا گروه ترك سيگار معرف كند.
الكل ننوشيد.
از وضعيت خوابيده به نشسته يا ايستاده و يا از حالت نشسته به ايستاده آرام تغيير وضعيت دهيد تا دچار سرگيجه ، سياهي رفتن چشم يا غش نشويد.
در هواي سرد لباس گرم تر بپوشيد، چرا كه پروپرانولول ممكن است شما را به سرما حساس تر كند.
قرص هاي طولاني رهش را يكجا ببلعيد؛ آن ها را نشكنيد يا خرد نكنيد.
قرص هاي معمولي را در صورت مشكل در بلع مي توانيد خرد كرده و با نصف قاشق مربا يا پودينگ مخلوط كنيد.
محلول خوراكي را با مقداري نوشيدني يا غذاي نيمه جامد مخلوط كرده ، سپس استفاده كنيد.
براي روزهاي تعطيل مقداركافي دارو در دسترس داشته باشيد.
يك برگه شناسايي پزشكي كه نشان دهد پروپرانولول مصرف مي كنيد به همراه داشته باشيد.
پزشكان ديگر را از اينكه پروپرانولول مصرف مي كنيد مطلع سازيد؛ زيرا ممكن است بر روي برخي آزمون هاي آزمايشگاهي اثر بگذارد يا موجب بروز واكنش به دنبال تزريقات مربوط به حساسيت زدايي شود.
پروپرانولول را دور از دسترس كودكان ، و دور از گرما، نورمستقيم ، و حرارت مرطوب نگه داريد (در اين شرايط پروپرانولول فاسد مي شود).

هنگام مصرف پروپرانولول نبايد:

تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگي كنيد يا با وسايل خطرناك كار كنيد. اگر خواب آلودگي يا سرگيجه مشكل ساز شد، با پزشكتان مشورت كنيد.
بدون مشورت با پزشكتان دارويي مصرف كنيد؛ به ويژه داروهاي محرك و داروهاي سرفه يا سرماخوردگي كه بدون تجويز پزشك قابل تهيه هستند

مسموميت:

در صورت مصرف اتفاقي بيش از مقادير توصيه شده ، بيمار را سريعاًبه بيمارستان منتقل نمائيد.

مقدار و نحوه مصرف دارو:

مقدار مصرف هر دارو را پزشك تعيين ميكند . مقدار مصرف معمولي اين دارو به شرح زير است:

بزرگسالان:

– در آنژين صدري روزانه 80 تا 320 ميلي گرم منقسم به 2 ،3، يا 4 بار در روز.

–  درتنظيم ضربان قلب 10 تا 30 ميلي گرم 3 يا 4 بار در روز.

–  در فشار خون 10 ميليگرم 2 بار در روز كه اين مقدار ميتواند توسط پزشك تا 640 ميليگرم در روز افزايش يابد.

– در درمان پس از حمله قلبي،180 تا 240 ميليگرم در روز منقسم به دفعات.

– در پيشگيري دردهاي ميگرني20 ميليگرم 4 بار در روز كه اين مقدار ميتواند توسط

– پزشك تا 240 ميليگرم در روز افزايش يابد.

 كودكان:

–  در فشار خون 5/0 ميليگرم تا 4 ميليگرم به ازاء هر كيلو گرم وزن بدن منقسم به دفعات.

عوارض جانبي دارو:

هر دارو به موازات اثر درماني مطلوب ممكن است باعث بروز عوارض ناخواسته نيز شود، اگر چه همه اين عوارض در يك فرد ديده نميشود.در صورت بروز مزاحمت هر يك از عوارض زير با پزشك مشورت نمائيد:

سرگيجه، ضعف،ضربان سريع و نامنظم قلب، اشكال در تنفس، كبودي ناخن ها وكف دست،تشنج.

 شرايط نگهداري دارو:

دارو را دور از نور و رطوبت در دماي زير 30 درجه سانتيگراد و در ظرف  كاملاًدر بسته نگهداري نماييد .                                                                                                                                  

دارو را دور از دسترس اطفال نگهداري نمائيد.

از مصرف داروهاي تاريخ گذشته خودداري كنيد.

بسته بندي:

 100 عدد قرص 10و 40 و 80 ميلي گرمي درقوطي پلاستيكي توسط كارخانه های داروسازي تهيه و عرضه ميگردد

بینی دارای ترشحات طبیعی است که به صورت آبریزش از آن خارج می‌شود، مجموعه ترشحات …

بختک در واقع یک نوع کابوس است. خوابی که واکنش احساسی بسیار ناخوشایندی را در …


9

شاید به مطالب زیر علاقه داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *